top of page

CZYM JEST ELEKTROSTYMULACJA WYKORZYSTYWANA W FIZJOTERAPII?


Elektroterapia stała się bardzo popularna i została dodana do protokołów postępowania w fizjoterapii.


Wdrożenie systemu elektrostymulacji stanowi progresję i ewolucję, pozwalając na lepsze dopasowanie do potrzeb fizjoterapeutów i ich pacjentów.


Bezprzewodowa elektrostymulacja EMS ułatwia korzystanie z systemu elektrostymulacji i umożliwia szybsze uzyskanie poprawy stanu zdrowia u pacjentów.


Jeśli masz pacjenta, który dochodzi do siebie po urazie, cierpi z powodu bólu wywołanego fibromialgią, udaru lub innych chorób, elektrostymulacja w terapii może przynieść korzyści.


Ćwiczenia mięśni z użyciem lokalnych impulsów elektrycznych, znane w branży fitness jako EMS (Elektryczna stymulacja mięśni) pomagają stymulować mięśnie po urazach i zredukować ból.


Fizjoterapia z wykorzystaniem elektrostymulacji przyspiesza leczenie w przypadkach wielu pacjentów, redukuje ból lub niekomfortowe objawy.


Czym jest elektrostymulacja i jak działa w fizjoterapii?


Elektrostymulacja wykorzystuje impulsy, które są generowane przez urządzenie i transmitowane poprzez elektrody umieszczone na mięśniach, które mają być stymulowane. Impulsy naśladują akcję wywoływaną przez centralny układ nerwowy, wywołując w ten sposób skurcz mięśnia.


Innymi słowy terapia z użyciem elektrostymulacji w rehabilitacji, mająca na celu regenerację mięśni wysyła sygnały do konkretnych mięśni by wywołać skurcz, na przykład kiedy zginamy rękę dzięki bicepsom. Wywołując powtarzalne skurcze mięśni poprawiamy krążenie krwi i wspieramy regenerację mięśni po urazach.


Mięśnie poddawane elektrostymulacji wykazują poprawę poziomu siły poprzez powtarzane cyklicznie skurcze i rozluźnienie. System EMS, może również trenować mięśnie by odpowiadały na naturalne sygnały ciała, których celem jest wywołanie skurczu.
Elektrody do fizjoterapii


Stymulacja elektryczna jest używana w fizjoterapii do wykonywania różnych zadań. Jeśli Twój pacjent cierpi z powodu urazu lub choroby, która powoduje ból lub ograniczenia mobilności, fizjoterapeuta może użyć stymulacji elektrycznej jako części programu rehabilitacji.


Zastosowanie systemu EMS może mieć miejsce w przypadkach bólu odcinka lędźwiowego, bólu po operacjach, osłabienia mięśni lub słabej kontroli motorycznej, w zapaleniach ścięgna i kaletki.


Jeśli Twój pacjent doświadcza bólu mięśni, spazmów, stanów zapalnych, osłabienia, elektrostymulacja może być częścią procesu leczenia.


System TENS w fizjoterapii


TENS to modyfikacja w fizjoterapii, która pozwala na kontrolowanie ostrego jak i chronicznego bólu. Jeśli wykorzystujesz u swojego pacjenta TENS, pozwoli Ci ono na zredukowanie bólu przez umieszczenie elektrod w obszarach gdzie odczuwany jest ból. Intensywność impulsów elektrycznych jest dostosowywana tak by zablokować impulsy bólowe, które wędrują od danego miejsca do mózgu.


Zalety elektroterapii w fizjoterapii


System elektrostymulacji Wiemspro może być wykorzystywany w przypadkach pacjentów odczuwających ból, dodatkowo pomaga również uniknąć problemów w przyszłości. Kilka z korzyści uzyskiwanych dzięki zastosowaniu systemu elektrostymulacji to:

 • ulga we wszystkich przypadkach chronicznego bólu,

 • praca nad osłabionymi mięśniami,

 • regeneracja dla sportowców,

 • odbudowa tkanki mięśniowej po operacjach,

 • redukcja opuchlizny,

 • zapobieganie atrofii,

 • zmniejszenie stresu,

 • poprawa krążenia krwi,

 • zwiększenie zakresów ruchu,

 • przydatne w podniesieniu poziomu siły mięśni.


System EMS w fizjoterapii


System EMS wykorzystuje odrobinę mocniejsze napięcie niż TENS do wywołania skurczów mięśni. Elektrody (również umieszczane na skórze blisko wybranych mięśni) wywołują regularne skurcze. To pozwala użytkownikowi na poprawienie siły mięśni, jeśli stara się on świadomie wywoływać regularne skurcze.


Jak używać systemu WIEMSPRO w fizjoterapii


Jeśli fizjoterapeuta decyduje się na zastosowanie stymulacji elektrycznej w czasie rehabilitacji pacjenta, powinien wyjaśnić cała procedurę oraz jakie są oczekiwane efekty. Zastosowanie systemu EMS Wiemspro w fizjoterapii wygląda następująco:

 • dana partia mięśni musi być dostępna by możliwe było założenie elektrody,

 • fizjoterapeuta zakłada kamizelkę do elektrostymulacji. Technologia Wiemspro jest bezprzewodowa, co pozwala na jej użycie w łatwiejszy i bardziej komfortowy sposób,

 • po podłączeniu, pacjent będzie odczuwał łaskotanie, należy zwiększać intensywność do momentu gdy będzie odczuwał intensywne impulsy, ale nadal będzie czuł się komfortowo,

 • jeśli celem użycia systemu EMS jest przyniesienie ulgi w spazmach lub bólu mięśni pacjent powinien się zrelaksować podczas zabiegu

 • jeśli elektrostymulacja jest wykorzystywana by poprawić siłę mięśni lub ich funkcjonalność, konieczne może być wywołanie skurczu mięśnia w czasie pracy maszyny.Podsumowanie


Wykorzystanie elektrostymulacji stało się powszechne również w celach medycznych dzięki licznym korzyściom jakie przynosi. W Wiemspro pracujemy nad tym by zwiększyć efektywność i komfort naszego sprzętu do elektrostymulacji.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page