top of page

KALUS KOSTNY I ELEKTROSTYMULACJA


Elektrostymulacja jest znana z tego, że jest efektywną metodą stosowaną w rehabilitacji pacjentów, oraz z tego, że poprawia osiągane rezultaty jeśli zostanie połączona z aktywnością fizyczną. W tym poście przedstawimy czym jest kalus kostny i jaką rolę odgrywa z złamaniach kości. Dodatkowo sprawdzimy czy elektrostymulacja jest efektywna w przypadku leczenia w czasie złamań i jej efektywność w przypadku złamań z zaburzeniami.
Czym jest kalus kostny?


Kalus kostny jest naturalną formacją, która pojawia się po złamaniu kości. Złamanie kości poprzedza krwiak, który staje się skrzepem, przekształcającym się w tkankę w wyniku procesu łączącego tkankę chrzęstną i osteoidową, te w następstwie tworzą tkankę kostną. Proces leczenia złamania może nie przebiegać prawidłowo, w tym przypadku może powstać kalus, który jest przerostowy.


Możemy zdefiniować kalus jako tymczasową formację fibroblastów i chondroblastów w obszarze złamania, która tworzy się podczas procesu regeneracji kości.


Fibroblasty są grupą komórek, których jest bardzo wiele w organizmie i można je znaleźć w tkance łącznej.


Chondroblasty to komórki, które zawierają organelle niezbędne do syntezy białek.


Kalus kostny w złamaniach


Ciało ma zdolność do regenerowania tkanek po urazach w przypadku urazów, poprzez zastępowanie uszkodzonych tkanek nowymi. Kość ma bardzo istotną zdolność do odbudowywania i określony czas związany z tym procesem. Ten proces naprawy kości jest znany jako leczenie kości.


Odbudowa kości składa się z trzech faz. Te faxy to: stan zapalny i proliferacyjny, formowanie struktury kalusa i remodeling.


Fazy stanu zapalnego


Kiedy kość zostanie nadwyrężona, wraz z otaczającymi ją tkankami zaczyna pobierać energię, ale jeśli energia, której wymaga jest większa niż dostępne zasoby, kość się łamie. Kiedy dojdzie do złamania kości. Wraz ze złamaniem dochodzi do lokalnego krwotoku i martwicy miękkich tkanek kostnych. Wtedy rozpoczyna się procedura.


Komórki zaczynają migrować do miejsca złamania gdzie się gromadzą i reprodukują. Pomiędzy komórkami pojawia się płyn, który zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych, co prowadzi do obrzęku wokół złamania i stanu zapalnego.


Formowanie kalusa złamania


W drugiej fazie zaczyna się formować miękki kalus złamania. W tej fazie proliferują się komórki zewnętrznych warstw kości i tkanek miękkich, te komórki uformują nową tkankę kostną, zaabsorbują i przemodelują kość, zacznie się również formować tkanka chrzęstna.


Na końcu tej fazy rozpoczyna się mineralizacja kalusa poprzez kryształy, które są w nim zgromadzone.


Faza przemodelowania


Ta faza może trwać miesiące, a nawet lata. Jeśli obszar, który uległ urazowi nie jest dobrze ukrwiony, regeneracja nigdy nie nastąpi, ponieważ aktywność metaboliczna, która umożliwia naprawę nie może być przeprowadzona przez brak tlenu zawartego w krwi.


Kość ukrwiona to taka, której tkanki mają naczynia krwionośne, wtedy fragmenty kości, które są uszkodzone lub chore mogą zostać zastąpione.
EMS i korzyści dla składu ciała


Trening z elektrostymulacją


Aktywność fizyczna jest ważna by możliwe było osiągnięcie korzyści dla składu ciała. Programy obejmujące siłę oporową i trening kardio pomaga zredukować tkankę tłuszczową i zwiększyć ilość masy mięśniowej, ale możemy również wskazać inne korzyści, takie jak zwiększenie gęstości kości.


Zwiększenie gęstości kości jest istotnym czynnikiem pozwalającym uniknąć złamań lub przyspieszyć regenerację po złamaniu.


Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Amaro-Gahete, De-la-O, Jurado-Fasoli, Ruiz, Castillo and Gutierrez (2019) dla magazynu Medicine and Science in Sport, trening z systemem EMS wspomaga poprawienie składu ciała.


Celem badań było sprowadzenie wpływu różnych programów treningowych na parametry składu ciała w przypadku osób w średnim wieku prowadzącym siedzący tryb życia. Pierwszy program treningowy został oparty na zaleceniach WHO dotyczących aktywności fizycznej. Drugi program to trening interwałowy z wysoką intensywnością (HIIT), a trzeci program obejmował dodanie elektrostymulacji całego ciała (WB-EMS) do treningu HIIT.


Wszystkie sesje zaczynały się od dynamicznej mobilizacji i rozgrzewki, na ich końcu przeprowadzone było rozciąganie.


Wyniki tych badań doprowadziły badaczy do wniosków, że trening z elektrostymulacją mięśni poprawia efekty we wszystkich sprawdzanych parametrach.


Wnioski


Kalus kostny jest naturalną formacją w ludzkim ciele, który pojawia się po złamaniu w celu połączenia końców kości. Siedzący tryb życia i uboga dieta doprowadzają do większej łamliwości kości, zwiększając ryzyko złamania.


Jednym ze sposobów by uniknąć złamań jest aktywność fizyczna, która poprawia skład ciała. Dodatkowo musimy przyjmować niezbędne minerały i witaminy by poprawić skład kości.


Elektrostymulacja połączona z treningiem poprawia stopień mineralizacji kości, dodatkowo wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i polepsza skład ciała.


W Wiemspro zrewolucjonizowaliśmy rynek elektrostymulacji poprzez zastosowaną przez nas technologię w kombinezonach EMS i w sprzęcie. Zawsze mamy na uwadze Twój komfort i bezpieczeństwo, dlatego nasze kombinezony charakteryzuje ergonomia i idealne dopasowanie do Twojego ciała, a także wysoka jakość dzięki zastosowaniu zaawansowanych materiałów. To zaawansowanie technologiczne w sprzęcie EMS ma na celu sprawienie, że treningi będzie komfortowy, bezpieczny i efektywny. Nasze kombinezony EMS są odpowiednie dla wszystkich typów użytkowników, niezależnie czy jest to amator czy osoba trenująca wcześniej z EMS.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page