top of page

REGENERACJA PO WYSIŁKU Z SYSTEMEM ELEKTROSTYMULACJI


Dzisiaj zajmiemy się tematem, którego celem jest pokazanie zarówno trenerom jak i użytkownikom wszechstronność bezprzewodowego systemu elektrostymulacji Wiemspro.

Dowiemy się dlaczego elektrostymulacja całego ciała jest technologią z wieloma zastosowaniami. W tym artykule skupimy się na procesach regeneracji po lub między treningami.

Bezprzewodowa elektrostymulacja Wiemspro - jak tworzyć programy dla efektywnej regeneracji

Pomimo tego, że najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem tego typu technologii jest ukierunkowanie na zwiększenie intensywności podczas treningu, Wiemspro pozwala na taki stopień kontrolowania systemu, że możliwe jest tworzenie własnych programów ukierunkowanych na efektywną regenerację po wysiłku. W literaturze naukowej możemy znaleźć kilka rozbieżności w temacie wykorzystania na tym polu. Te rozbieżności są zależne od programów elektrostymulacji, które zostały wykorzystane i samego projektu eksperymentu. Po przeanalizowaniu wszystkich tych publikacji możemy wskazać klucze do opracowania tych programów, które pomogą sportowcom poprawić proces regeneracji. Podsumowując odpowiednie parametry muszą mieć poniższe wartości:

  • Niska częstotliwość: poniżej 10Hz.

  • Średnia intensywność: z progiem motorycznym (widoczny skurcz mięśnia), ale bez wytwarzania nadmiernego zmęczenia lub bólu mięśni. Inną opcją jest użycie impulsu elektrycznego w ramach stopnia czułości użytkownika.

  • Szerokość impulsu: każda dla danej grupy mięśniowej, możemy użyć nieco mniejszych wartości. Na przykład dla mięśni czworogłowych wartość ta powinna wynosić od 350us do 400us, w przypadku ustawianego programu możemy wybrać 350us.

  • Cykl pracy (czas pracy/przerwy): przeciętna gęstość. Jednakże mięśnie mają zdolność do przyzwyczajania się do tego typu pracy, w tym przypadku wydaje się, że lepiej jest balansować te dwa parametry czasu, przynajmniej 70% - 30% by osiągnąć efekt poprawienia krążenia, co pobudza resyntezę PCr i zapobiega wyczerpaniu glikogenu mięśniowego.

Podczas stosowania elektrostymulacji możemy wspomóc proces regeneracji dbając o kilka rzeczy:

  • Zmniejszenie zmęczenia mięśni (zachowanie sprawności).

  • Zmniejszenie markerów uszkodzenia mięśni (CPK).

  • Zmniejszenie ilości mleczanów we krwi.

  • Zmniejszenie uczucia bólu i sztywności (nazywane “zakwasami”).

Niektóre z tych korzyści mają na celu poprawienie przepływu krwi w mięśniach i tkankach ale oprócz tego mają miejsce inne procesy fizjologiczne, które zostaną wyjaśnione w przyszłych postach.

Przyjrzyjmy się zaletom zastosowania elektrostymulacji by poprawić proces regeneracji.

Jak przeprowadzić proces regeneracji oparty na wykonanym treningu

Nie chcemy sprawiać wrażenie prostolinijnych, redukując proces regeneracji do zaaplikowania programów o niskich częstotliwościach, jednakże tylko zastosowanie tych parametrów da dobre wyniki.

Możemy również zastosować Wiemspro do tego typu regeneracji jakiego potrzebuje Twój klient.

Wydaje się to być bardziej efektywne (jest również więcej dowodów naukowych) po treningach gdzie faza koncentryczna jest najważniejsza. W tych przypadkach może być zastosowana jako metoda regeneracji między seriami, w ten sposób zaaplikowane wartości siły się nie zmniejszają, pozostają na tym samym poziomie w trakcie pasywnego lub aktywnego odpoczynku (oprócz z niskim ciężarem). W tych przypadkach wydaje się, że efektem jest zwiększony przepływ krwi i szybszy metabolizm (np. mleczanów), mogą one być kluczowe w tym procesie.

Jeśli nasz treningi jest w głównej mierze ekscentryczny, dochodzi do pewnej kontrowersji. Te typy treningów wywołują wiele uszkodzeń mięśni, ból po treningu i sztywność mięśni. Zależnie od rodzaju treningu i stopnia przyzwyczajenia użytkownika, możemy wspomóc regenerację w większym lub mniejszym stopniu. Wiemy, że możemy osiągnąć zmniejszenie uczucia bólu mięśni i ich sztywności. Innym parametrem, który możemy zmniejszyć są markery uszkodzenia mięśni, jednakże jeśli trening jest bardzo agresywny ta wartość nie we wszystkich przypadkach ulegnie poprawie i nie zawsze w tym samym stopniu. Jeśli chodzi o zmniejszenie zmęczenia mięśni, wydaje się, żę nie ma możliwości skrócenia czasu regeneracji. Jest to spowodowane tym, że uszkodzenia mięśni są na tyle duże, że struktura mięśni nie pozwala na wygenerowanie tego samego poziomu siły do czasu pełnej regeneracji. Może się to również wiązać z typem nerwów biorących udział w ekscentrycznej fazie skurczu mięśnia, ale te procesy nie są na dzień dzisiejszy wystarczająco jasne.

Wnioski

Elektrostymulacja może być wykorzystana do wspierania procesu regeneracji sportowca.

Jest kilka czynników, które możemy poddać ocenie, sprawdzając jaki ten typ regeneracji i nie zawsze będziemy w stanie ich wszystkich wypełnić. Typ treningu i użytkownika determinuje jakie są nasze cele w tym zakresie.

Jak zwykle zalecamy by trenerzy zawsze starali się mieć aktualną wiedzę, by stale się szkolili, tak by klienci mieli pewność, że oddali się w ręce profesjonalisty.

Bibliografia:

Nicolas Babault, Carole Cometti, Nicola A. Maffiuletti, Gaele Deley. Does electrical stimulation enhance post-exercise performance recovery? Eur J Appl Physiol (2011) 111: 2501-2507 DOI 10.1007 / s00421-011-2117-7

AKEF M. TAIFOUR; ALI AL NAWAISEH; AMAN S. KHASAWNEH. Isokinetic and isometric strength after electrical stimulation on Judo players. Journal of Physical Education and Sport (JPES), 13 (3), Art 64, pp. 400 – 408, 2013 online ISSN: 2247-806X; p-ISSN: 2247-8051; ISSN – L = 2247-8051 © JPES

Mark S Kovacs, Lindsay B Baker. Recovery interventions and strategies for improved tennis performance. British Journal of Sports Medicine • April 2014

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page