top of page

TRENING EMS DLA BIEGACZY


Bieganie staje się coraz bardziej popularne wśród osób, które są aktywne fizycznie lub zaczynają swoją przygodę ze sportem.

Jest to jeden z najlepszych sposobów na poprawienie kondycji, zrzucenie zbędnych kilogramów, przyspieszenie metabolizmu czy polepszenie samopoczucia. Jest to również taki sport, który stosunkowo łatwo możemy zacząć uprawiać, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, biegamy na zewnątrz, nie musimy też znać żadnej skomplikowanej techniki.


Jakie korzyści są związane z bieganiem?

Bieganie, podobnie jak każdy inny sport daje wiele korzyści zdrowotnych, przede wszystkim, wraz ze zdrową i zbilansowaną dietą, przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała, przez to unikamy też chorób takich jak otyłość czy nadciśnienie.

Aktywność fizyczna to także lepszy metabolizm, sprawniejsza praca układu odpornościowego, krążenia czy oddechowego. Regularne bieganie pomaga również wzmocnić kości, które w miarę uprawiania sportu stają się coraz twardsze, zwiększa się ich gęstość, a to chroni przed osteoporozą.

Dzięki temu, że bieganie jest sportem, w którym wydatkujemy dużo energii po treningu odczuwamy zmęczenie, co z kolei przekłada się na szybsze zasypianie i lepszą jakość snu.

Ważny jest również wpływ biegania i aktywności na nasz nastrój. Dzięki aktywności odczuwamy mniejszy stres i lęk, poprawia się również nasza samoocena, ponieważ realizujemy wyznaczane sobie cele, a także czujemy się lepiej ze sobą.


Ryzyko związane z bieganiem

Choć bieganie bardzo dobrze wpływa na stan naszego zdrowia to istnieje kilka zagrożeń z nim związanych. Przede wszystkim podczas biegania bardzo obciążone są nasze stawy oraz kręgosłup.

Jeśli chcesz zacząć biegać, ale masz wątpliwości zawsze możesz poszukać trenera specjalizującego się w bieganiu, doradzi Ci jak zacząć, wyjaśni jaka jest prawidłowa technika uprawiania biegów, a to pozwoli Ci uniknąć problemów takich jak: urazy stopy, kręgosłupa, w tym zapalenia kości i stawów, urazów przeciążeniowych czy problemów z układem krążeniowo - oddechowym.


Czy istnieją jakieś proste zasady, których możesz się trzymać by ograniczyć ewentualne kontuzje i urazy?

Przede wszystkim pamiętaj o rozgrzewce, podczas treningu staraj się zachować poprawną postawę, nie biegać po twardych nawierzchniach, np. po asfalcie, realnie oceniaj też swoje możliwości i stosuj taki plan treningowy, który nie podnosi nadmiernie intensywności treningu czy czasu jego trwania.

Podczas biegania bardzo istotne są buty, szczególnie jeśli biegasz regularnie, na długie dystanse buty należy wymieniać co 700 kilometrów. Odpowiednie obuwie doskonale amortyzuje nasze kroki, a to ma niebagatelny wpływ na ewentualne kontuzje czy urazy zmęczeniowe.Trening siłowy i bieganie

Mimo tego, że bieganie jest sportem wytrzymałościowym, szczególnie na długie dystanse, to bardzo ważne dla zachowania prawidłowej postawy, a także budowania sprawności i wytrzymałości jest budowanie siły.

Dlatego warto rozważyć dodanie do swojego planu treningowego ćwiczeń na siłowni, z ciężarami lub gumami oporowymi.

Dzięki wzmocnieniu mięśni zyskujemy kilka dodatkowych korzyści, które będą procentować podczas uprawiania biegów.Elektrostymulacja dla biegaczy

EMS ma swoje początki w elektrostymulacji stosowanej podczas rehabilitacji, stąd pierwszym i podstawowym zastosowaniem tej metody było wspomaganie regeneracji organizmu czy przyspieszenie powrotu do zdrowia po urazach i kontuzjach.

Obecnie elektrostymulacja coraz częściej staje się dodatkiem do treningu sportowców uprawiających wiele różnych dyscyplin, a to dzięki temu, że podczas treningu możemy pracować na wiele celów sportowych czy sylwetkowych, a to z kolei pozwala na przełożenie EMS na wiele dziedzin sportu.

Bardzo ważne jest to, że EMS wymusza pracę 90% naszych mięśni, w tym co bardzo istotne, mięśni głębokich, które bardzo ciężko zmobilizować do pracy w trakcie tradycyjnego treningu.

Mięśnie głębokie odpowiadają za naszą postawę, tak istotną w trakcie biegania, ponieważ to ona przyczynia się do unikania wielu kontuzji i urazów, w tym urazów zmęczeniowych i nadmiernego obciążenia stawów czy kręgosłupa.

Trening EMS pozwala również budować siłę i wytrzymałość mięśni, które dzięki temu lepiej pracują podczas biegania.

Dzięki dużej wszechstronności kombinezonów Wiemspro możliwe jest ich zastosowanie podczas różnych rodzajów sportów i aktywności. Pozwala to na wprowadzenie treningu EMS jako treningu funkcjonalnego dla sportowców uprawiających bieganie.

Elektrostymulacja będzie również odpowiedzią na potrzeby sposób chcących zrzucić zbędne kilogramy, połączenie EMS z regularnym bieganiem, a także dietą da najlepsze i przede wszystkim trwałe efekty.


13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page