top of page

SPRZĘT DO ELEKTROSTYMULACJI: CO MUSISZ WIEDZIEĆ NIM GO ZAMÓWISZ


Maszyna do elektrostymulacji to w zasadzie urządzenie generujące falę elektryczną. Te fale elektryczne są przekazywane przez elektrody, które mają kontakt ze skórą lub z mokrym materiałem pomiędzy nimi.

Istnieje kilka rodzajów urządzeń, które możemy zakwalifikować zgodnie z celem ich stosowania i typem fali. Istnieją urządzenia o fali o wysokiej częstotliwości, zazwyczaj skupiających się na terapiach zdrowotnych lub w celach estetycznych i urządzenia o fali z niską częstotliwością, które mogą być wykorzystanie w treningu. Skupimy się na tych ostatnich, które zazwyczaj wykorzystują kwadratową-dwufazową-regulowaną falę. Właściwą nazwą tej techniki jest “elektromiostymulacja”, ponieważ skupia się na mięśniach i motoneuronach. Teraz zajmiemy się analizą jej głównych cech. Typy urządzeń do elektrostymulacji Na rynku możemy znaleźć 2 typy:

  • Lokalna elektrostymulacja: liczba mięśni, które możemy stymulować jednocześnie jest ograniczona (2 - 4).  • Elektrostymulacja całego ciała (zintegrowana i globalna): możliwość stymulowania praktycznie wszystkich największych grup mięśniowych jednocześnie (8 - 10).

W obu przypadkach możemy wyróżnić dwa warianty:

  • Bezprzewodowa: eliminuje lub ogranicza ilość przewodów, powodują, że używanie sprzętu jest bardziej wygodne, a sam sprzęt bardziej wszechstronny.

  • Przewodowa: musi być fizycznie podłączona do urządzenia i dalej do elektrod. Użycie takiego sprzętu może być mniej wygodne i ograniczać swobodę ruchu (użytkownika i trenera).

Oczywiście rozwój tej technologii obejmuje zarówno lokalną jak i globalną elektrostymulację oraz użycie kabli również w koncepcie bezprzewodowym. Właśnie dlatego trend elektrostymulacji całego ciała obecnie rządzi rynkiem.

Sprawdźmy szczegóły, nie wszystkie urządzenia są takie same.

Urządzenia do elektrostymulacji całego ciała

Nie wszystkie urządzenia w tej kategorii są takie same. Wyjaśnimy tutaj kilka aspektów, które sprawiły, że WIEMSPRO jest pionierem w bezprzewodowe elektrostymulacji całego ciała.

Istniejące obecnie urządzenia do elektrostymulacji mają limit w postaci obszaru na jakich działają, jeśli użytkownik odsunie się od punktu sterowania urządzeniem (trenera), urządzenie przestanie emitować impulsy elektryczne. Oczywiście ogranicza to użycie urządzeń do wąskich przestrzeni i niewielki metod treningowych, np. obejmujących ćwiczenia dynamiczne i ich odmiany. Te technologie najczęściej bazują na połączeniu wi-fi, więc nie pracują poza nią, wymagają połączenia internetowego by móc pracować, z tego powodu nie działają poza pomieszczeniami, zawsze będą zależnie od połączenia dostępnego w studiu.

W związku z tym urządzenia Wiemspro stanowią prawdziwą rewolucję w tym obszarze. Urządzenie jest podłączone do iPad’a, które je kontroluje za pomocą Bluetooth, które pozwala na nieograniczone sterowanie z takiej odległości jakiej potrzebujesz, co oznacza, że użytkownik może biegać, jeździć na rowerze tak daleko jak chce, daleko od trenera i bez jakiegokolwiek zakłócenia sygnału.

Innym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest stopień kontroli nad urządzeniem jaki zapewniamy.

Zazwyczaj urządzenia do elektrostymulacji mają tylko kilka gotowych programów. Ten brak różnorodności powoduje, że nie są one zbyt wszechstronne, ograniczając trening do 3 lub 4 programów. Użytkownik nie ma możliwości stworzenia swojego programu lub nawet zmodyfikowania zainstalowanych. Bardzo trudno jest uzyskać jakiekolwiek techniczne informacje, bazuje się jedynie na zaleceniach danej marki lub doświadczeniach użytkownika, które są jedynymi metodami na uzyskanie ważnych informacji.

Wiemspro posiada 22 zintegrowane, predefiniowane programy w aplikacji, które dają możliwość modyfikowania wszystkich ich parametrów w czasie sesji, a nawet daje Ci możliwość tworzenia i zapisywania nowych. To daje Ci możliwość kontrolowania i personalizowania parametrów bez ograniczeń. Co za tym idzie ten system spełnia wszystkie oczekiwania i wymagania większości użytkowników zarówno tych początkujących jak i tych bardziej wymagających lub doświadczonych.

Na koniec warto wspomnieć o ostatnim wyróżniającym, w porównaniu do innych urządzeń, aspekcie Wiemspro: intensywności. Zazwyczaj podobne urządzenia oferują maksymalną intensywność na poziomie 100mA, podczas gdy Wiemspro z łatwością osiąga 125Ma (użytkownik zawsze ma możliwość regulacji intensywności dla każdej grupy mięśniowej wg potrzeb). Ta pozornie mała różnica powoduje, że stymulacja jest bardziej efektywna w przypadku osób z dużą nadwagą.

Podsumowując pomimo tego, że istnieje więcej aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest jasne, że nie wszystkie urządzenia do elektrostymulacji są takie same. Ważny jest wybór typu urządzenia, które pozwala Ci na osiągnięcie Twoich celów z maksymalną wszechstronnością.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page